اخبار

هویه مناسب لحیم کاری کدام است؟

هویه مناسب لحیم کاری کدام است؟

برای خرید هویه مناسب لحیم کاری باید بدانید که برای چه کاری و چه سطحی و چه توازنی برای تعمیرکاری نیاز دارید و به دما ، جنس ، وات و … توجه کنید.

نکات مهم و اصولی در خرید هویه مناسب لحیم کاری

از سال ها پیش که برق اختراع شد ، دنیای برق و الکترونیک فضای پر رقابتی را در این حوزه گرفت و برای کار بدر چنین صنعتی به دستگاه هایی خیلی کاربردی نیاز است. برای تمام افرادی که در حوزه برق و الکترونیک فعالیت می کنند ، دستگاه هویه و دستگاه لحیم کاری از ابزارهای واجبات شغل شان می باشد. ممکن است مبتدی باشید و بار اول تان باشد که می خواهید با این دستگاه ها کار کنید. و یا حرفه ایی باشید و بخواهید دستگاه هویه جدیدی را تهیه کنید. در این مقاله بهترین دستگاه هویه مناسب برای لحیم کاری و راهنمایی برای تهیه دستگاه هویه را بررسی خواهیم کرد.

هویه مناسب لحیم کاری کدام است؟

بهترین هویه برای لحیم کاری

همانطور که می دانید هویه یک ابزار دستی است و قلع با فلز لحیم را گرم می کند تا ذوب شود. برای انجام پروژه های مختلف الکترونیکی شما حتما نیاز به یک دستگاه هویه مناسب لحیم کاری دارید و بهترین هویه برای لحیم کاری ، دستگاه هویه ایی است که قابلیت تنظیم دما داشته و با توان ثابتی کار کند و نوک دستگاه هویه سازگاری خوبی در حین کار کردن با آن را داشته باشد.

از بین هویه هایی که در بازار وجود دارد،  هویه متغیر یا چند توان وجود دارد. این نوه هویه امکانات پیشرفته تری برای کارهای الکترونیکی دارند.  دارای دکمه انتخاب برق بوده و در دستگاه هویه متغیر پیشرفته تر دکمه انتخاب برق با دکمه ولوم برای تنطیم دما جایگرین می شود. همچنین قابلیت کنترل دما را دارد که به صورت دیجیتالی انجام می شود.

نوع دیگر هویه مناسب لحیم کاری ، دستگاه هویه مدل تفنگی می باشد که قدرت و توان بالایی را نسبت به هویه های قلمی و معمولی دارد. قدرت هویه تفنگی بیشتر از هویه های معمولی(قلمی) است (حدود 100 وات یا بیشتر) ، نوک آنها گسترده تر بوده و برای لحیم کاری پایه ها و قطعات بزرگتر استفاده می شود. برای لحیم کاری پایه ها و قطعات درشت تر به کار می رود. نوع دیگر هویه مناسب لحیم کاری ، هویه گازی است که با استفاده از گاز مایع ذخیره شده در مخزن خود ، گرمای مورد نیاز خود را تولید می کند.

هویه مناسب لحیم کاری کدام است؟

بهترین هویه حرفه ای

مارک های دستگاه هویه مناسب لحیم کاری بسیار متفاوت اند و برای خرید دستگاه هویه لحیم کاری باید بهترین مارک دستگاه هویه برقی را بشناسید. برای خرید بهترین هویه حرفه ای حتما ابتدا باید نیاز خود را برای کار با هویه در نظر بگیرید. برای انجام دادن کار لحیم کاری با قطعات پیشرفته نیاز به هویه های پیشرفته تر دارید.

اما اگر می‌خواهید با قطعات ساده تری نظیر دی آی پی DIP کار کنید، خرید هویه های ساده تر کار شما را به راحتی راه می اندازد و نیازی نیست بودجه زیادی برای خرید هویه بگذارید. برای انتخاب بهترین هویه مناسب لحیم کاری در وهله اول باید به نوک هویه دقت کنید چون نوک هویه تاثیر زیادی در لحیم کاری دارد و به صورت مستقیم با اجسامی که روی آن جسم کار می شود در ارتباط است.

بهترین هویه های موجود در بازار از آلیاژ بسیار خوبی ساخته می‌شوند که نسوز است. چون نوک هویه مناسب لحیم کاری باید از کیفیت متناسبی برخوردار باشد تا کار لحیم کاری به خوبی انجام شود در غیر این صورت پس از مدتی لحیم سیاه یا خراب خواهد شد.

بهتر است دستگاه هویه ایی را تهیه کنید که نوک آن در صورت خراب شدن قابل تعویض باشد. برای تمیز کردن هویه هم باید از اسفنج و تمیز کننده خاص آن استفاده کرد. برای لحیم کاری قطعاتی که حساس هستند نباید از هویه با دمای بالا استفاده کنید و برای اتصالات سنگینی که به دمای بالایی نیاز دارند باید از هویه مناسب لحیم کاری با دمای بالا را خریداری کنید.

هویه چند وات بخریم؟

درخرید هویه مناسب لحیم کاری باید به قدرت و توان هویه دقت داشته باشید. هنگام خرید، چند وات بودن هویه مناسب لحیم کاری، باید بررسی کنید که از دستگاه هویه در چه توانی نیار دارید و این مورد کاملا بستگی به شما دارد. در کل توان هویه بین 40 تا 200 وات است. اگر برای کار های سبک تر می خواهید ، هویه های با توان 60 وات مناسب کار شما هستند. هویه با توان پایین دیرتر و هویه با توان بالا زودتر به دما می رسد.

هویه هایی که توان بالایی دارند مناسب اتصالات سنگین هستند و باید دنبال هویه ایی با توان بالای 100 وات باشید. در مواقع کار با هویه مراقب باشید بیشتر از توان هویه با آن کار نکنید تا دچار مشکل نشوید.

در پاسخ این که هویه چند وات بخریم باید گفت:

 • 20 وات یا 30 وات برای آی سی
 • وات مناسب بین ۲۰ تا ۳۰ وات ات و ۴۰ وات برای برد های مدار چاپی
 • 20، ۳۰ ، ۴۰ و ۶۰ وات مناسب برای کاربرد ترانزیستور
 • توان 20 و 30 و 40 و 60 وات مناسب برای لحیم کاری خازن و مقاومت
 • توان 30 و40 و 60 و 80 تا 100 مناسب برای لحیم کاری ترمینال و کلید
 • برای اتصال‌های برقی، توان مناسب برابر با 30،40، 60، 80 وات
 • برای سیم‌های رابط، ۳۰، ۴۰ و ۶۰ و ۲۰، ۸۰ و ۱۰۰ وات
 • برای کابل کواکسیال، ۸۰ تا ۱۰۰ وات
 • برای محفظه‌های فلزی نیز ۱۰۰ وات و ۸۰ وات

هویه مناسب لحیم کاری کدام است؟

 افزایش توان هویه برای لحیم کاری

با زيادكردن ولتاژ هويه توان مصرفي هویه بالا می رود و اگر مقاومت را هم کمتر کنیم توان بالا می رود و گرمای آن بیشتر می شود.

باید به این مطلب توجه داشته باشید که دو جور توان مصرفی داریم:

توان مصرفي ؛ يعني ميزان ولتاژ روي مصرف كننده ضربدر جريانی که از توان می گذرد.

توان اسمي ؛ يعني ميزان حداكثر تواني كه يك قطعه الكترونيكي ميتواند تحمل کند و به سوختن ادامه دهد.

توان اسمي هويه ها فقط كمي بيشتر از توان مصرفی‌شان با 220 ولت است و اگر ولتاژ را حتي كمي هم بالا ببريم ، احتمال سوخت‌شان زیاد است.

نکات لازم که در زمان استفاده از هویه‌ مناسب لحیم کاری

 • در هنگام تمیز کردن نوک هویه ، باید اجازه بدهید هویه کاملا سرد شود.
 • تا لحظه ‌ای که هویه به برق است اصلا و به هیچ عنوان نباید آن محل را ترک کنید.
 • توجه داشته باشید اشیایی که احتمال منفجر شدن را دارند، اصلا کنار هویه قرار ندهید.
 • همچنین باید دقت کنید که هویه تا زمانی که کاملا سرد نشده باشد ، آن را به طور مستقیم بر روی سطوح چوبی، پلاستیکی و …. قرار ندهید.
 • زمانی که هویه به برق است به بخش‌های فلزی آن اصلا دست نزنید.
 • باید حتما بعد از تمام شدن کارتان با دستگاه هویه آن را حتما از برق بکشید.
 • به این موضوع توجه داشته باشید که معمولا دمای هویه برقی تا 400 درجه هم بالا می‌رود.
 • از وارد کردن ضربه با استفاده از نوک هویه به سطح کار جدا خودداری کنید. زیرا این کار با گذشت زمان کم کم باعث خراب شدن هویه خواهد شد.
 • اگر کار شما طوری است که باید هر روز از این ابزار استفاده کنید، بهتر است که سر هویه را هر هفته به طور کامل تمیز کنید تا از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری کنید.

 نکات مهم هنگام خرید هویه

قیمت ‌هویه

قیمت هویه نقش بسیار مهمی در انتخاب  دارد. قبل از خرید هویه مناسب لحیم کاری میزان بودجه برای خرید آن را مشخص کنید. زمانی که میزان بودجه مشخص شود خود به خود مدل هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند حذف می شوند و انتخاب برای شما مقداری راحت تر می شود.

نوع ‌هویه

هویه‌ها انواع مختلفی دارند، مدل دستی، مدل برقی و مدل گازی. با توجه به نوع کار خود باید نوع‌ هویه را مشخص کنید.

زمان کارکرد

برای استفاده خانگی، یک‌ هویه معمولی هم کار را راه می اندازد ولی اگر برای کار تعمیرات به این وسیله نیاز دارید، بهتر است از هویه‌های دمای متغیر و هیت‌دار استفاده کنید. هویه‌های تفنگی بهترین گزینه برای افرادی هست که از نظر مالی قدرت خرید این مدل را ندارند.

جنس دسته

هویه‌ها از دو نوع جنس دسته چوبی و پلاستیکی ساخته می شوند. همیشه بهتر است دسته چوبی را انتخاب کنید دسته های چوبی کمتر گرم می‌شوند و طول عمر بیشتری دارند. اگر مایل به خرید دسته پلاستیکی هستید جنس پلاستیک نسوز گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

اندازه نوک هویه

برای کارهای حساس و بردهای کوچک نیاز به هویه‌ای با نوک کوچک دارید ولی برای بردهایی که از حساسیت کمتری برخوردار هستند و فاصله پایه ها از هم بیشتر است اگر نوک ‌هویه ضخیم تر باشد ، دما بهتر پخش می شود و مناسب تر می باشند.

هویه مناسب لحیم کاری کدام است؟

دمای ‌هویه

دمای هویه بستگی به کار شما دارد. برای هویه کاری قطعات Dip این موضوع اهمیت زیادی ندارد و هرچه دما بالاتر باشد کار شما ساده تر می شود. ولی در مورد قطعات حساس مانند سنسورها ، آی سی ها و قطعات  Smd حساسیت کار بالاتر است و باید هویه با دمای پایین خریداری کنید.

خرید هویه مناسب لحیم کاری از فروشگاه معتبر رادابزار

هویه یک ابزار ضروری در حوزه برق و الکترونیک محسوب شده که در مدلهای مختلف و توسط برندهای گوناگون تولید و به بازار عرضه شده است. این محصول را باید از فروشگاههای معتبر خریداری کنید که اصالت کالا را تضمین کرده و از کیفیت آن مطمئن شوید. همچنین با وجود بازار رقابتی امروز و نوسانات قیمت اجناس، پیدا کردن هویه مناسب با قمت مقرون به صرفه کمی دشوار است. رادابزار، فروشگاهی معتبر و باسابقه درخشان در حوزه فروش انواع ابزارآلات حوزه برق و الکترونیک و تجهیزات اندازه گیری، امکان خرید بهترین هویه های موجود در بازار را برای شما مشتریان گرامی فراهم کرده است. با وجود پیشرفت تکنولوژی و اینترنت در طی سالهای اخیر، رادابزار علاوه بر فروش حضوری، وب سایت خود را در جهت راحتی هرچه بیشتر مشتریان خود راه اندازی کرده تا بتوانید به راحتی خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.