اخبار

برای چوب از چه نوع هویه استفاده کنیم؟

برای چوب از چه نوع هویه استفاده کنیم؟

هویه چوب یکی از مهم‌ترین ابزارآلات برای سوخته نگاری می‌باشد. سوخته نگاری نوعی هنر دستی بوده که زیبایی خاص و جذابیت ویژه‌ای دارد. از این رو افراد هنر دوست به این کار مشغول هستند و آثار بسیار زیبایی را خلق می‌کنند. این کار قرنها در حال انجام است ، پیش‌تر سوخته نگاری را با قلم های مذاب انجام میدادند. امروزه دستگاه های هویه چوب این هنر دستی را به امری آسان‌تر تبدیل کرده و با یادگیری یک مهارت کم میتوانید آن را به راحتی انجام دهید. در بازار هویه های زیادی وجود دارد که کاربران میتوانند از بین آنها انتخاب کنند. ما در این مقاله سعی داریم تا بهترین مدل و قیمت هویه  را به شما معرفی کنیم. قطعا برای هر کاری استفاده از دستگاه مخصوص از مواردی است که باید به آن توجه زیادی داشت.

برای چوب از چه نوع هویه استفاده کنیم؟

لوازم جانبی برای هویه کاری بر روی چوب

برای انجام هنر سوخته نگاری روی چوب نیاز به لوازم جانبی است که قبل از شروع کار باید آن ها را تهیه کنید. اولین و مهم ترین وسیله ای که باید در تهیه آن دقت زیادی داشته باشید هویه است. لازم به ذکر است که تمام کار شما وابسته به دستگاهی خواهد بود که انتخاب میکنید.

یک تخته چوب باکیفیت و البته خوش‌رنگ ، تهیه یک سنباده مناسب جهت صیقلی کردن سطح چوب ، کاربن برای ایجاد طرح بر روی چوب ، زغال طراحی که بتوانید طرح را خوانا کنید و مهم ترین مورد که باید تهیه کنید طرح است که باید روی چوب بیاندازید.

توجه فرمایید که تهیه تمامی لوازم ذکر شده از واجبات بوده و الزامی است تا برای انجام کارهایتان آنها را تهیه کنید. اگر به وسیله دیگری نیاز دارید باید با توجه به کاری که دارید انتخاب و تهیه کنید.

عمل سوخته نگاری بر روی چوب

اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در کار سوخته نگاری هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد، بنابراین با آرامش کار خود را آغاز کنید. سعی کنید در آغاز کار از پیش پا افتاده ترین و ساده‌ترین وسیله ها استفاده کنید ، برای مثال اگر چوب پیدا نکردید میتوانید میتوانید به جای آنها روی یک مقوا یا برگه کاغذ معمولی این کار را انجام دهید.

گفتنی است که سوخته نگاری بر روی تمامی چوب ها امکان پذیر بوده و میتوانید از هر مدل چوبی استفاده کنید ، اما توجه داشته باشید که سوخته نگاری بر روی برخی از چوب ها زیبایی خاص خودش را دارد. توجه داشتن به رنگ چوب بسیار حائز اهمیت است ، زیرا چوب ها پس از سوخته شدن تغییر رنگ میدهند و تیره میشوند. از این رو باید بگوییم که تمرکز خود را به غیر از جنس و مدل چوب روی رنگ آن هم بگذارید تا اثری که خلق میکنید زیبا و خاص باشد.

مراحل انجام سوخته نگاری چوب

فرقی نمیکند که فردی مبتدی باشید یا فردی حرفه ای، باید بدانید که انجام دادن گام به گام مراحل این کار از اهمیت زیادی برخوردار است. اولین موردی که باید بدانید این است که سوخته‌نگاری توسط هویه و سرهای برنجی انجام میشود، از این رو با توجه به کار خود باید سری هویه را انتخاب نمایید.

مرحله اول:

طرح مورد نظر را انتخاب کنید و سپس از آن یک پرینت بگیرید تا بتوانید به راحتی آن را بر روی سطح چوب بیاندازید. ( کشیدن طرح بر روی چوب را به وسیله کاربن انجام دهید و به همین دلیل باید آن را پرینت بگیرید)

برای چوب از چه نوع هویه استفاده کنیم؟

مرحله دوم:

توجه داشته باشید برای انداختن طرح بر روی چوب نیاز به فشار دادن دست نیست ، به راحتی و با کمی فشار تا حدی که طرح بر روی چوب بیفتد کافی است.

مرحله سوم:

پس از کشیدن طرح با توجه به آن باید سری هویه را انتخاب کنید، توجه داشته باشید که سری باید با طرح شما تناسب داشته باشد. گفتنی است که در بین کار هم امکان تعویض سری وجود دارد. هر سری ویژگی خاص خودش را دارد از این رو هرکدام از آنها برای کاری ساخته شده اند. لازم به ذکر است که اگر از سری معمولی استفاده کنید میتوانید همه کارها را انجام دهید تنها به دقت و فشار بیشتری نیاز دارد.

مرحله چهارم:

زمانی که در حال انجام سوخته نگاری هستید حتما توجه داشته باشید که صدمه ای مانند  سوختگی دست یا رومیزی و … وارد نکنید. رعایت نکات ایمنی در کار حرف اول را میزند. برای اینکه سطح کار به خوبی قابل اجرا شدن باشد ، باید بین 3 تا 7 ثانیه هویه را در هر نقطه نگهدارید. ممکن که این میزان کم و زیاد شود که بستگی به نوع چوب شما دارد.

مرحله پنجم:

اگر قصد رنگ کردن سوخته نگاری خود را دارید به شما توصیه میشود که از رنگ های گواش یا اکریلیک استفاده نمایید تا چوب به خوبی رنگ بگیرد. فقط یادتان باشد اگر چوب را رنگ کردید حتما به آن کلیر مایع بزنید تا ثابت بماند در غیر این صورت نیازی به استفاده از آن نیست.

هویه مناسب برای سوخته نگاری چوب

برای انجام سوخته نگاری به دستگاه هویه قوی و خوب نیاز دارید از این رو انتخاب هویه بسیار مهم است. توصیه ما به شما برای این کار استفاده از دستگاه هایی که توان 200 تا 400 وات دارند می‌باشد. گفتنی است که در این هنر حرارت و دمایی که دستگاه به چوب وارد میکند بسیار مهم بوده، از این رو باید در انتخاب دستگاه هویه دقت زیادی به خرج دهید.

هویه سوخته نگاری ولر Waller – WHK30 – eeu

اولین دستگاهی که ما برای سوخته نگاری به شما توصیه میکنیم ، هویه ولر Waller – WHK30 – eeu است. این دستگاه ساخت کشور آلمان بوده و به صورت قلمی طراحی شده است. توان آن 300 وات بوده که میتوان گفت میزان خوبی برای سوزاندن سطح چوب به حساب می آید.

هویه سوخته نگاری پروسکیت مدل SI – 138B

یکی دیگر از گزینه‌های مناسب که به خوبی طرح های شما را بر روی چوب درمی آورد ، هویه پروسکیت SI – 138B است. بر روی سطح این هویه کلید دو حالته وجود دارد که باعث میشود تا شما به راحتی بتوانید حالت مورد نیاز را انتخاب کنید. به دلیل خوش دستی دستگاه کنترل آن بسیار ساده و راحت میباشد.

برای چوب از چه نوع هویه استفاده کنیم؟

هویه پروسکیت مدل SI – 132B

یکی دیگر از هویه های پروسکیت SI – 132B است که به خوبی عملیات سوخته نگاری بر روی چوب را انجام میدهد و کمک میکند تا اثری فوق العاده را ایجاد کنید. این هویه بسیار خوش دسته و برای مصارف خانگی نیز توصیه میشود.

هویه سوخته نگاری مدل 30W – 15 – 0

هویه مدل 30W -15 – 0 یکی دیگر از هویه پیشنهادی ما بوده که با ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد کار را برای شما بسیار راحت و لذت بخش می‌کند.

هویه سومو SM – 400

برند سومو یک نام آشنا در بازار است که بسیاری از افراد آن را میشناسند. هویه سومو SM – 400 مناسب ترین گزینه ای است که افرادی که سوخته نگاری انجام میدهند میتوانند انتخاب کنند. توان این هویه بالا بوده بنابراین به راحتی طرح های شما را بر روی چوب در می آورد.