وبلاگ

اسیلوسکوپ چیست و چه کاربردی دارد؟

اسیلوسکوپ چیست

این روزها استفاده از ابزارآلات و محصولات الکترونیکی بسیار رواج پیدا کرده است. در چنین دستگاههایی مدارها و قطعات الکترونیکی مختلفی به کار رفته است. گاهی می بایست عملکرد این قطعات مورد ارزیابی و آزمایش قرار گیرند. برای این کار نیاز به اسیلوسکوپ خواهید داشت. اسیلوسکوپ در واقع ابزاریست که میتواند سیگنال های الکتریکی را بصورت گرافیکی نمایش دهد و روند تغییر این سیگنال ها را به نمایش خواهد گذاشت. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم اسیلوسکوپ چیست و چه کاربردی دارد.

اسیلوسکوپ چیست؟

اسیلوسکوپ چیست

اسیلوسکوپ، همانطور که پیش تر گفته شد، ابزاری برای نمایش سیگنال های الکتریکی و روند تغییر آن ها بصورت گرافیکی می باشد. خرید اسیلوسکوپ برای مهندسان الکترونیک بسیار کاربردی بوده و از آن برای اندازه گیری پدیده های الکتریکی استفاده می کنند. یک ابزار کاربردی برای آزمایش، تایید و عیب یابی مدارها که توانایی اندازه گیری امواج ولتاژ را نیز دارد. در واقع نمایش امواج بر روی یک نمودار می تواند شما را درباره موارد زیر آگاه کند:

  • مقادیر زمان و ولتاژ یک سیگنال
  • فرکانس یک سیگنال نوسانی
  • قطعات متحرک یک مدار که توسط سیگنال نمایش داده شده است
  • فرکانسی که با آن بخش خاصی از سیگنال نسبت به بخش های دیگر رخ می دهد
  • تاثیر یک قطعه معیوب بر روی سیگنال
  • نسبت جریان مستقیم به جریان متناوب در یک سیگنال
  • میزان نویز موجود در سیگنال

کاربرد اسیلوسکوپ

کاربرد اصلی اسیلوسکوپ ها اندازه گیری ولتاژ می باشد اما توانایی شناسایی و اندازه گیری سیگنال های مختلفی را نیز دارند که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

جریان

به منظور اندازه گیری جریان با استفاده از اسیلوسکوپ یا همان نوسان نما می توانید افت ولتاژ در یک مقاومت شنت را مورد ارزیابی قرار داده و یا از یک پراب جریان استفاده نمایید.

صدا

یکی دیگر از سیگنال هایی که می توانید با استفاده از اسیلوسکوپ مورد اندازه گیری قرار دهید، صدا می باشد. برای این کار نیاز به یک مبدل خواهید داشت که سیگنال صوتی را به ولتاژ تبدیل کند. سپس آن را به یک کانال در محدوده وصل کرده تا بصورت ولتاژ متناظر در مقابل زمان نمایش داده شود.

ظرفیت خازنی

با وجود اینکه امکان استفاده از اسیلوسکوپ برای اندازه گیری مستقیم ظرفیت خازنی وجود ندارد، اما می توان جهت اندازه گیری ثابت زمانی برای یافتن ظرفیت واقعی یک سیستم الکتریکی یا قطعه با یک ژنراتور تابع دلخواه از اسیلوسکوپ استفاده نمود.

ولتاژ DC

در اکثر اسیلوسکوپ های مدرن امکان اندازه گیری ولتاژ DC بصورت مستقیم وجود دارد.

فرکانس

همچون ولتاژ DC، در اکثر اسیلوسکوپ های مدرن امکان سنجش فرکانس نیز تعبیه شده است.

اندوکتانس

اگر متر LCR ندارید، می توانید از اسیلوسکوپ و یک ژنراتور تابع، میزان اندوکتانس را اندازه گیری نمایید.

انواع اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ ها در دو نوع آنالوگ و دیجیتال در بازار موجود می باشند. اسیلوسکوپ های دیجیتال ممکن است گاها برخی از سیگنال های گذرا را از دست بدهند اما اسیلوسکوپ های آنالوگ برای برنامه های عیب یابی گذرا بسیار با ارزش می باشند. اما در هر صورت، اسیلوسکوپ های فسفری دیجیتال پیشرفته، از قابلیت های مشابهی برخوردار می باشند.