اخبار

آشنایی با کاربرد تجهیزات اندازه گیری در صنایع مختلف

آشنایی با کاربرد تجهیزات اندازه گیری در صنایع مختلف

کاربرد تجهیزات اندازه گیری در مشاغل مختلف و نحوه استفاده از آنها

کاربرد تجهیزات اندازه گیری در صنایع و مشاغل گوناگون برای افرادی که در حوزه های مختلف صنعتی فعالیت دارند، کاملا ملموس است. در واقع اندازه گیری در کلیه صنایع از اهمیت تعیین کننده ای برخوردار بوده و افراد با اندازه گیری کمیت های گوناگون، می توانند بخش های مختلف را مورد بررسی قرار دهند. از این رو تجهیزات اندازه گیری از جمله ابزارآلات پرکاربرد در هر صنعتی بشمار می روند. در این میان دستگاههای اندازه گیری الکتریکی نقش مهم تر و وسیع تری داشته و می توانند کمیت های فیزیکی که قابل رویت نیستند را به خوبی شناسایی کنند. در ادامه به بررسی دقیق کاربرد تجهیزات اندازه گیری در صنایع مختلف می پردازیم.

کاربرد تجهیزات اندازه گیری گوناگون

آمپرمتر

آمپرمتر

خازن سنج در واقع دستگاهیست که می تواند ظرفیت خازن و یا انرژی الکتریکی ذخیره شده در خازن را اندازه گیری کند. با استفاده از پراب های دستگاه می توانید خازن را به خازن سنج متصل کرده و ظرفیت آن را اندازه گیری کنید. در واقع وظیفه خازن نگهداری انرژی الکتریکی بوده و به همراه مقاومت ها در مدارات تایمینگ استفاده می شوند. از خازن سنج ها در مشاغل مختلفی همچون آزمایشگاههای مهندسی الکترونیک، کارخانه ها، فروشگاههای خدماتی و مدارس استفاده می شود.

یکی از پرکاربردترین تجهیزات اندازه گیری در صنایع مختلف آمپرمتر می باشد که به منظور اندازه گیری جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع گوناگونی از آمپرمترها وجود دارد که بصورت عمده می توان آنها را به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم کرد. برای اندازه گیری آمپرهای پایین می توانید از انواع مدلهای موجود در بازار استفاده کنید اما با افزایش مقدار جریان الکتریکی، باید به دنبال مدلهایی بروید که توانایی سنجش جریان بالاتر را داشته باشند که خرید آمپرمترهای کلمپی گزینه خوبی هستند.

هنگام استفاده از آمپرمتر باید توجه داشته باشید که بصورت صحیح به مدار متصل شود. متداول ترین روش اندازه گیری جریان موجود در مدار، شکستن مدار باز و قرار دادن آمپرمتر بصورت سری با مدار است؛ بصورتی که تمام الکترون های جریان یافته از مدار، از طریق آمپرمتر عبور کنند.

مولتی متر

مولتی متر

مولتی تر ابزاریست که برای اندازه گیری چندین کمیت الکتریکی همچون ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی، ظرفیت خازنی و … مورد استفاده قرار می گیرد. از مولتی متر می توان به عنوان یکی از اساسی ترین ابزارآلات مهندسان و تکنیسین های برق و الکترونیک یاد کرد. مولتی مترها در دو نوع دیجیتال و آنالوگ تولید می شوند. از جمله مفید ترین و پرکاربردترین تست ها در تعمیرات الکتریکی می توان به تست اتصال یا پیوستگی اشاره کرد که انجام آن بوسیله مولتی متر امکان پذیر است.

ولت متر

ولت متر

یک ابزار رایج که جهت اندازه گیری ولتاژ بین دو گره در یک مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. ولت مترها نیز به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. عملکرد دستگاه ولت متر مبتنی بر قانون اهم می باشد. براساس این قانون ولتاژ دو سر یک مقاومت، تناسب مستقیم با جریان گذرنده از آن دارد. بنابراین هنگامی که حداکثر مقیاس جریان از هر سنجه استانداردی عبور کند، در دو سر خود اخلاف پتانسیل خواهد داشت. بطور معمول ولت متر بصورت موازی با عنصری از مدار که می خواهیم ولتاژ آن را اندازه گیری کنیم، قرار می گیرد.

وات متر

وات متر

وات متر را می توان ابزاری کاربردی جهت اندازه گیری توان دانست که می تواند توان های مختلف را بسنجد. بنابراین به منظور اندازه گیری میزان وات مصرفی یک مصرف کننده مانند موتور یا هر دستگاه دیگری که از انرژی الکتریکی استفاده می کند، می توان از وات متر استفاده کرد. وات مترها را در دو نوع دیجیتال و آنالوگ می توانید بیابید. تکنولوژی به کار رفته در وات مترهای آنالوگ قدیمی بوده و از دو سیم پیچ ساخته شده اند که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک می باشد.

وات مترهای دیجیتال نیز در ابعاد و توان های مختلف وجود دارند که در شبکه های تک فاز و سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند. وات مترهای جدید عمدتا از نوع دیجیتال هستند و در هر لحظه از زمان می توانند از پارامتر ولتاژ و جریان نمونه برداری کنند.

فرکانس متر

frecance

همانطور که از نام این ابزار می توان فهمید، فرکانس متر توانایی سنج فرکانس را دارد. به عبارت دیگر، جهت اندازه گیری بسامد یک سیگنال تناوبی با پریود خاص، می توان از فرکانس متر استفاده کرد. فرکانس مترها نیز همچون ابزارآلات پیشین، در دو نوع دیجیتال و آنالوگ تولید می شوند. انتخاب نوع فرکانس متر، به معیارهایی از جمله محل استفاده و محدوده فرکانس مورد نظر بستگی دارد. فرکانس متر را می توان یکی از مهمترین ابزارآلات در بخشهای مختلف سیستم های الکترونیکی و مخابراتی دانست.

پاور آنالایزر

پاور آنالایزر

پاورآنالایزر دستگاهیست که می تواند به سنجش و مانیتورینگ بسیاری از پارامترها در حوزه توان و انرژی بپردازد. پاورآنالایزرها شامل تجهیزاتی همچون مولتی متر تابلویی، انرژی میترها، هامونیک آنالایزرها و پاورآنالایزر پرتابل می باشند.

لوکس متر

لوکس متر

کاربرد لوکس متر در صنایع مختلف این است که می تواند شدت نور و میزان روشنایی یک ناحیه را به تصویر بکشد. در واقع با استفاده از این ابزار می توانید از میزان روشنایی استاندارد برای محیط های مختلف آگاه شوید. لوکس، یک معیار اندازه گیری نور در یک محیط برای تمام فواصل از منبع نور می باشد.

ترمومتر

ترمومتر

دما، پارامتری مهم در صنایع گوناگون محسوب می شود؛ به همین علت برای اندازه گیری آن از تجهیزات مختلفی استفاده می کنند که یکی از آنها ترمومتر می باشد. ترمومترها انواع مختلفی دارند و در طیف گسترده ای از صنایع، از پزشکی گرفته تا کولرخانه و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. هر نوع ترمومتر قابلیت های منحصر به فرد خود را داشته و می تواند در شرایط خاصی استفاده شود.

توالی سنج

توالی سنج

توالی سنج ابزاریت که برای تشخیص جهت فاز و گردش موتور مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این ابزار بسیار آسان بوده و معمولا توالی درست، با یک صدای بوق و یا چراغ به کاربر اعلام می شود. توالی سنج ها دارای انواع مختلفی بوده و در صنایع گوناگون، خصوصا در موتورهای سه فاز کاربرد دارند.

خازن سنج

خازن سنج